مجوز کار آلمان

با افزایش فرصتهای شغلی در کشور آلمان نیروهای جستجوی کار از سراسر دنیا به این کشور قدرتمند اروپایی سرازیر شده اند. پیدا کردن شغل و اقامت در این کشور دور از دسترس نیست، گرچه، برای این منظور و موفقیت، فرد جویای کار باید اصولی را از ابتدا رعایت نماید.

ویزای “جستجوی کار” و یا Job Seeker برای افرادی است که میخواهند در کشور آلمان به جستجوی فرصتهای شغلی بپردازند که البته مدت اعتبار این نوع از ویزا بالطبع محدود نیز می باشد. بدست آوردن این نوع از ویزا اصلا آسان نیست، متقاضی باید واجد شرایط باشد و تمام شروط و پیش نیازهایی که با دولت آلمان تعیین شده است را داشته باشد و وارد یک پروسه زمانبر و سخت شود.

ویزای “جستجوی کار آلمان” چیست؟

ویزای جستجوی کار کشور آلمان یک نوع ویزای درازمدت است که به دارنده آن یان اجازه را میدهد که برای یک دوره شش ماهه در این کشور اقامت گزیند و بدنبال کار برای خود بگردد. البته همانطور که پیشتر گفته شد این ویزا به همه تعلق نمیگیرد و تنها به متقاضیانی که کلیه شرایط لازم را دارن اعطا میگردد.

شرایط اعطای ویزای “جستجوی کار آلمان” چیست؟

دولت آلمان از متقاضیان این نوع از ویزا میخواهد که چنانچه شرایط ذیل را دارند برای آن اقدام نمایند:

به سن قانونی رسیده باشند (دست کم ۱۸ سال)

حداقل مدرک تحصیلی لیسانس داشته باشند.

داشتن دست کم پنج سال سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی.

اثبات داشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه های اقامت در کشور آلمان.

چه مدارکی برای اخذ ویزای “جستجوی کار آلمان” مورد نیاز است:

مدارکی که برای اخذ این ویزا لازم هستند به قرار زیر می باشند:

 

دو فرم تقاضای پر شده و به امضای متقاضی رسیده.

پاسپورت دارای حداقل یکسال اعتبار(در برخی موارد تا ۶ماه اعتبار هم گفته شده).

سه قطعه عکس سایز پاسپورتی یکسان.

نشان دادن هماهنگیهای انجام گرفته برای استقرار در آلمان.

داشتن بیمه مسافرتی برای کل مدت اقامت.

نشان دادن تمکن مالی مانند: صورتحساب بانک، سپرده بانکی، در صورت داشتن فردی به عنوان حامی مالی مدارک مالی و تمکن آن فرد و …

داشتن رزومه و یا CURRICULUM VITAE (CV).

نشان دادن وضعیت خانوادگی(مانند: شناسنامه، قباله ازدواج، مدارک شناسایی همسر و فرزندان).

داشتن COVER LETTER باین معنا که فرد متقاضی نامه ای می نویسد و در آن توضیح میدهد که دقیقا قصد و نیت او از این تقاضا برای چیست، اهداف و اقداماتی که تا کنون انجام داده چیست و برای آینده و مدتی که در آلمان اقامت خواهد داشت چه برنامه ریزی انجام داده است.

توجه:

مدارکی هستند که ارائه آنها در زمان اقدام و ثبت درخواست برای موقفیت در دریافت ویزا میتوانند کمک کننده باشند و نظر مثبت افسر رسیدگی کننده به درخواست را در پی داشته باشد مانند: نامه های رضایتنامه از کارفرمایان پیشین، داشتن مدارک معتبر ارزشیابی زبان آلمانی به همراه مکاتبات با کارفرمایان آلمانی و نمایش برنامه ریزی برای مصاحبه های کاری در آینده در آلمان با کارفرمایان آلمانی و …

البته بخاطر داشته باشید که سفارت آلمان همیشه این حق را دارد که از متقاضی درخواست ارائه مدارک بیشتری از آنچه در بالا ذکر گردیده را داشته باشد.

چگونه برای اخذ ویزای “جستجوی کار آلمان” اقدام کنیم:

برای اقدام باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 

پر کردن فرمهای مخصوص این نوع از ویرا

گرفتن وقت از سفارت

فراهم کردن و آماده نمودن مدارک لازم

شرکت در مصاحبه در سفارت آلمان

پرداخت هزینه صدور ویزا (۷۵ EURO) البته ممکن است این مقدار تغییر نماید.

آیا دارنده ویزای “جستجوی کار آلمان” میتواند تقاضای اضافه شدن زمان آن را داشته باشد؟

این نوع از ویزا امکان اضافه شدن زمان (Extend) ندارد . این بدان معنی است که اگر دارنده این ویزا در پایان مدت اعتبار آن در آلمان نتواند کاری برای خود پیدا نماید (در مدت شش ماه) باید خاک آلمان را ترک نماید.

آیا فرد دارای ویزای “جستجوی کار آلمان” میتواند در آلمان با این ویزا مشغول بکار شود؟

 

دارنده این نوع از ویزا مجاز به کارکردن با آن نیست و تنها میتواند به جستجوی کار بپردازد و به محض یافتن فرصت شغلی مناسب باید برای ویزای اشتغال خود اقدام نماید.

 

 

فهرست