کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا (Blue Card) به افرادی داده می‌شود که شهروند کشوری از اتحادیه اروپا نیستند اما مهارت‌های شغلی یا مدارک دانشگاهی بالا یا قرارداد یا پیشنهاد کاری با حقوق بالاتر از حقوق متوسط کشورهای اروپایی دارند. این افراد به واسطه این کارت می‌توانند در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا کار و زندگی کنند. همه‌ کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز بریتانیا، دانمارک و ایرلند این کارت را صادر می‌کنند.
در فرانسه این کارت آبی با نام (کارت استعداد)  (Passeport Talent)  شناخته شده است که همان کارت آبی است با نامی متفاوت.

آیا شما دارای مهارت‌های شغلی بالا هستید و مایلید در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا کار کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است پس ممکن است واجد شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا باشید.

شرایط لازم برای درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا چیست؟

  • شما باید ثابت کنید که دارای مهارت‌های شغلی بالا هستید، برای مثال با نشان دادن مدارک دانشگاهیتان. بعضی از کشورهای اروپایی ۵ سال سابقه کاری مرتبط و معتبر را نیز به عنوان مهارت شغلی می‌پذیرند. توجه کنید که این کارت به کارفرمایان یا صاحبان حرف و مشاغل آزاد تعلق نمی‌گیرد. شما باید به عنوان فرد جویای کار درخواست کارت بدهید.
  •  حقوق ناخالص ماهیانه (بدون کسر مالیات) شما باید حد اقل یک و نیم برابر از حقوق متوسط کشوری که به آن درخواست کار می‌دهید بالاتر باشد.
  •  شما قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری حداقل یکساله از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا دریافت کرده باشید.
  •  شما باید تمام مدارک لازم برای سفر به کشور عضو اتحادیه اروپا را داشته باشید مثل بیمه سلامت برای خودتان و افراد خانواده‌تان که شما را همراهی می‌کنند.
  •  شما باید ثابت کنید که شرایط قانونی لازم برای انجام شغلتان در کشور مقصد را دارا هستید.

درخواستمان را به کجا باید بفرستیم؟

شما یا کارفرمایتان باید درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا را به کشور عضو اتحادیه اروپا که مایل به کار در آن هستید ارسال کنید. پرداخت هزینه بررسی پرونده شما بر عهده خود شماست.شما یا کارفرمایتان باید درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا را به کشور عضو اتحادیه اروپا که مایل به کار در آن هستید ارسال کنید. پرداخت هزینه بررسی پرونده شما بر عهده خود شماست.

کارت آبی اتحادیه اروپا

چگونه در اتحادیه اروپا شغل پیدا کنیم؟

کارفرمایان اروپایی برای تبلیغ فرصت‌های شغلی خود از خدمات و ابزارهای مختلف ارتباطی استفاده می‌کنند. آنها فرصت‌های شغلیشان را مستقیماً در وب سایت خود منتشر یا از کانالهای دیگری مانند آژانس‌های کاریابی خصوصی و آژانس‌های استخدامی، وب سایت ها و نشریات تخصصی، دانشگاه‌ها و غیره استفاده می‌کنند.

چه مدت باید منتظر باشیم؟

این حق شماست تا ظرف ۹۰ روز از تاریخ درخواست ثبت شده پاسخ دریافت کنید.

آیا ممکن است درخواستمان برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا رد شود؟

بله. کشور مقصد درخواست شما را رد می کند اگر:

• شما شرایط ذکر شده در بالا را نداشته باشید.

• درخواست شما بر اساس اطلاعات نادرست یا غلط بنا شده باشد.

• شما تهدیدی برای نظم عمومی، امنیت عمومی یا بهداشت عمومی محسوب ‌شوید.

• یک کارگر از کشور عضو اتحادیه اروپا، یا یک شهروند غیر اروپایی که اقامت قانونی در اتحادیه اروپا دارد بتواند فرصت شغلی را به جای شما پر کند و نیاز به خدمات و مهارت‌ شما نباشد.

• کارفرمای شما در کشور مقصد به دلیل استخدام مهاجران غیر قانونی و بدون داشتن مدارک لازم مجرم شناخته شود.

• کشور مادری شما در حرفه و مهارت شما با کمبود نیروی کار مواجه باشد.

آیا کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند برای تعیین شمار متقاضیان کارت‌ آبی سهمیه در نظر بگیرند یا اعمال محدودیت کنند؟

کشورهای عضو اتحادیه اروپا قوانین ملی خود را دارند و می‌توانند در پذیرش متقاضیان کارت آبی محدودیت حداکثری تعیین کنند.

آیا به ویزا احتیاج داریم؟

ممکن است به ویزا احتیاج داشته باشید. این به ملیت شما و قوانین کشور اتحادیه اروپا که به آن وارد می‌شوید بستگی دارد.

چه مدت می توانیم با کارت آبی در کشور عضو اتحادیه اروپا کار کنیم؟

به طور معمول شما می توانید برای یک دوره یک تا چهار ساله بمانید و کار کنید. همچنین می توانید مادامی که شرایط لازم را داشته باشید کارت را برای مدت مشابه تمدید کنید.

آیا در تغییر شغل و یا کارفرمایان آزاد هستیم؟

شما نمی‌توانید بلافاصله شغل یا کارفرمایتان را تغییر دهید بلکه باید به مدت دو سال شغلی را که با آن کارت آبی دریافت کرده‌اید حفظ کنید مگر اینکه مجوز مقامات ملی برای تغییر شغل را داشته باشید. بعد از این دو سال شما ممکن است بتوانید شغل و یا کارفرمایتان را تغییر دهید اما کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این مورد قوانین مختلفی دارند، بنابراین شما باید قوانین و شرایط کشور مقصد را مطالعه کنید. بر روی کشور مقصد در این نقشه کلیک کنید.

آیا می توانیم خانواده‌مان را با خود همراه کنیم؟

بله. مادامی که خود و خانواده‌تان شرایط لازم برای اقامت در کشور صادر کننده کارت آبی اتحادیه اروپا را دارا هستید می‌توانید از آنها بخواهید شما را همراهی کنند.

آیا کارت آبی اتحادیه اروپا به ما اجازه می دهد که به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا سفر کنیم؟

بله. شما می توانید حد اکثر برای مدت سه ماه در یک دوره شش ماهه به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید. همچنین می توانید از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا که در مسیر شما برای رسیدن به کشور مقصدتان هستند دیدن کنید. اما توصیه می‌شود قبل از ورود به کشور مربوطه شرایط آن را مطالعه کنید.

آیا می توانیم در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا کار کنیم؟

بعد از ۱۸ ماه شما می توانید برای یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست کار بدهید. شما باید از کشوری که مایل به انتقال به آن هستید کارت آبی جدید اروپا را درخواست کنید.

چه حقوق دیگری داریم؟

به عنوان دارنده کارت آبی اروپا شما از حقوق و خدمات برابر با شهروندان کشور میزبان برخوردار هستید از جمله:

• شرایط کار

• آموزش حرفه ای

• برابرسازی دیپلم و مدارک تحصیلی

• تأمین اجتماعی

• دسترسی به کالاها و خدمات ارائه شده به مردم (به عنوان مثال حمل و نقل، موزه ها، رستوران ها و غیره)

با داشتن کارت آبی اروپا به دست آوردن اقامت طولانی مدت برای شما آسان‌تر خواهد بود زیرا قوانین محاسبه مدت زمان لازم برای اقامت ساده‌تر هستند. برای مثال شما می توانید به جای پنج سال اقامت مداوم در تنها یک کشور اتحادیه اروپا، دوره‌های زمانی‌ را که در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا گذرانده‌اید را هم اضافه کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شغل خود را از دست بدهیم؟

اگر بیکار شوید سه ماه فرصت دارید شغل جدید پیدا کنید. اگر بعد از سه ماه هنوز بیکار باشید ممکن است کارت آبی را از شما پس بگیرند. اگر این اتفاق بیفتد ممکن است مجبور به ترک کشور شوید.

آیا خطرات دیگری برای از دست دادن کارت آبی اتحادیه اروپا وجود دارد؟

به دلایل زیر می توانید کارت آبی خود را از دست بدهید:

• شما دیگر شرایط لازم را که در بالا گفته شد نداشته باشید.

• ثابت شود که درخواست شما مبتنی بر اطلاعات یا اسناد دروغ بوده است.

• شما تهدیدی برای نظم عمومی، امنیت عمومی یا بهداشت عمومی محسوب شوید.

• شما منابع مالی کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده خود بدون کمک‌های اجتماعی را نداشته باشید.

اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد از طرف مقامات به شما اطلاع داده می شود.

آیا می توانیم به تصمیم گرفته شده مبنی بر عدم صدور و پس گرفته شدن کارت آبی اعتراض کنیم؟

بله. شما می توانید به طور قانونی نسبت به چنین تصمیمی نزد مقامات ذیصلاح اعتراض کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر اقامتمان از مدت زمان قانونی که در کارت آبی ذکر شده بگذرد؟

اگر اقامت شما بیش از مدت اعتبار کارت آبی شما در کشور مربوطه باشد، وضعیت شما غیر قانونی‌ است و ممکن است مجبور شوید کشور را ترک کنید.

دارندگان کارتهای آبی اتحادیه اروپا از چه کشورهایی می‌آیند؟

دارندگان این کارت‌ها از ۱۱۲ ملیت مختلف هستند.

حرفه های تعریف شده و تعریف نشده چیست؟

هنگامی که دسترسی و انجام شغلی مشمول داشتن مدرک تخصصی حرفه ای خاصی باشد یک حرفه تعریف شده محسوب می شود..

منظور از “صلاحیت های حرفه ای عالی” چیست؟

۱) داشتن مدارک تحصیلات تکمیلی که گرفتن آن حداقل سه سال به طول انجامیده باشد. این به معنای هر مدرک، گواهی یا دیپلم دیگری است که توسط یک مقام ذیصلاح و طی یک برنامه آموزش عالی بعد از دوره متوسطه صادر شده باشد. این برنامه‌ی آموزشی باید مجموعه ای از دوره ها باشد که توسط یک موسسه آموزشی ارایه شده باشد و این موسسه باید به عنوان یک مرکز آموزش عالی در کشور مبدا به رسمیت شناخته شده باشد. دیپلم های خارجی باید به طور کلی توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شوند. این بدان معناست که برای دسترسی به فعالیت‌های آموزش و پرورش و یا فعالیت‌های شغلی به تأیید اعتبار یک دیپلم خارجی نیاز دارید.

۲)برخی از کشورهای عضو مانند سوئیس، پرتغال، لهستان، لوگزامبورگ، لیتوانی، فرانسه، آلمان، اسپانیا، استونی و اسلواکی پنج سال تجربه کاری مربوط به حرفه‌ مورد نظر را نیز به عنوان صلاحیت‌های حرفه‌ای عالی در نظر می‌گیرند. تجارب کاری نشانگر واقعی و قانونی بودن انجام شغل مربوطه است..

کشور آلمان امکان استفاده از این استرداد را با استفاده از آیین نامه فراهم می کند که در حال حاضر قابل اجرا نیست.

مالت حداقل ۱۰ سال تجربه حرفه ای را به عنوان صلاحیت حرفه‌ای عالی می‌پذیرد.

آزمون بازار کار چیست؟

این مکانیسم اطمینان می‌دهد که کارگران مهاجر تنها زمانی اجازه کار بگیرند که فرد مورد نظر با صلاحیت‌های لازم برای شغل مربوطه از میان کارگران ملی یا اروپایی (EEE) یا اتباع کشورهای ثالث که طبق قانون کار اقامت قانونی دارند وجود نداشته باشد.

۱) آزمون بازار کار یا LMT در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجرا می‌شود و کاربردهای گسترده ای دارد. هنگامی که LMT اعمال می شود بنا بر موقعیت‌ها و اولیت‌های خاص کشور مقصد، بعضی از گروه‌های کاری ممکن است از آن معاف شوند.

۲) کشورهای عضو برای دستیابی به LMT روش‌های متفاوتی را به کار می گیرند. به طور کلی کارفرمایان و خدمات اشتغال عمومی نقش بسزایی در اعمال این آزمون‌ها دارند. مدت زمان تأیید این آزمون بین کشورهای عضو متفاوت است.

کارت آبی اتحادیه اروپا
فهرست