تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در کشور آلمان (جهت اطلاع رسانی)

در سال ۲۰۱۴، ۱۶ ایالت کشور آلمان هزینه های تحصیل را برای مقطع لیسانس (کارشناسی) در تمام دانشگاههای دولتی لغو نمودند. بدین ترتیب اگر فردی، حتی خارجی، قصد تحصیل در این مقطع در آلمان را دارد برای تحصیل خود هزینه ای را بجز مبالغ ناچیزی بابت ثبت نام و امور متفرقه، نمی پردازد.

گرچه این فصت طلایی ممکن است همیشه باقی نماند، در پاییز ۲۰۱۷ ایالت Baden-Württemberg واقع در جنوب غربی آلمان، برای دانشجویانی که از غیر از اتحادیه اروپا به این دانشگاه وارد شوند هزینه تحصیل تحصیل رایگان را لغو نمود و بسیار محتمل است که بقیه ایالتها نیز این مسیر را برای دانشجویان خارجی دنبال کنند. در حال حاضر دانشجویان ورودی از کشورهای غیرا اتحادیه اروپا برای تحصیل در Baden-Württemberg هر ترم هزینه برابرتقریبا ۱۷۰۰$ یا سالانه تقریبا ۳۵۰۰$ پرداخت می نمایند.

فعلا، هزینه های اندک تحصیل در آلمان این کشور را به مقصدی جذاب و مناسب برای دانشجویان بین المللی که بدنبال کیفیت بالای تحصیل با محیطی مناسب و امن هستند تبدیل نموده است.

هزینه های زندگی در آلمان

گرچه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آلمان هزینه زیادی را نمی پردازند ولی هزینه های زندگی همچنان اجتناب ناپذیرمی نماید. همانند اکثر کشورهای جهان، هزینه های زندگی در برخی شهرهای آلمان نسبت به برخی دیگر بیشتر هستند، بعنوان مثال مونیخ (Munich) بعنوان شهری گران برای زندگی شناخته می شود. هزینه های ماهانه زندگی در این شهر برای یک دانشجو حدود ۹۶۰$ برآورد میشود.

بیشترین هزینه ماهانه مبلغ اجاره میباشد، این هزینه را میتوان با هم اتاق شدن با سایر دانشجویان تا حدود ۳۴۰$ کاهش داد و یا میتوان از خوابگاههای دانشجویی استفاده نمود که بطور متوسط اجاره آنها حدود۲۹۰$ در ماه می باشد.

بر اساس داده های DAAD متوسط سایر هزینه های ماهانه به قرار زیر می باشد:

غذا تقریبا ۲۰۵$

پوشاک ۵۲$

تراسپورت (رفت و آمد) ۱۱۵$

تلفن، اینترنت و تلویزیون ۳۸$

هزینه ملزومات درس/کار ۲۵$

تفریحات ۷۵$

برای آگاهی از هزینه های زندگی در دیگر شهرهای آلمان نیز میتوان به اطلاعات آنها دست یافت.

برای اخذ ویزای تحصیلی شنگن (آلمان) باید به سفارت آلمان در کشوری که دانشجو زندگی میکند مراجعه نماید و هزینه صدور آن حدود ۸۵$ و دانشجو باید مدارکی را ارائه نماید که نشان دهد او قادر است سالانه مبلغ معادل ۱۱،۵۸۲$ برای هزینه های اقامتش در آلمان پرداخت نماید. همچنین دانشگاههای آلمان در دانشجوی متقاضی در تحصیل درخواست میکنند که بیمه سلامت برای خود ارائه دهد البته قبل از اینکه پروسه ثبت نام تکمیل گردد. اصولا هزینه بیمه سلامت در آلمان ماهانه حدود ۱۰۰$ می باشد که باید آن را نیز در محاسبه هزینه های ماهانه زندگی لحاظ نمود.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان

گر چه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان رایگان است ولی دانشجویان باید مبالغ ناچیزی بابت شرکت در ترم تحصیلی (Enrolment)، تاییده (Confirmation) و ثبت نام (Administration) در هر ترم پرداخت نمایند. این مبلغ معمولا از ۲۹۰$ تجاوز نمینماید ولی ممکن است در هر دانشگاهی متفاوت باشد.

بیشتر دانشگاهها در آلمان دولتی می باشند. فعالیت موسسات آموزشی خصوصی معمولا بر اساس اخذ شهریه بنا شده اند و مبلغ شهریه را خودشان مستقیم مشخص مینمایند بطوریکه ممکن است این هزینه ها در آلمان تا سالی ۲۴,۴۰۰$ و بیشتر نیز برسد.

برنامه دولتی فدرال کمک هزینه تحصیلی در آلمان (BAföG: Bundesausbildungsförderungsgesetz) در شرایط خاص به دانشجویان خارجی نیز کمکهای مالی می نماید که باید هر مورد جدا بررسی گردد و نمیتواند رویه ای برای تمام دانشجویان خارجی (غیر آلمانی و اتحادیه اروپا) باشد. در کل این کمک مالی برای افراد زیر ۳۰ سال می باشد (در صورتیکه دانشجوی مقطع فوق لیسانس باشید، ۳۵ سال) ولی همیشه بنا به شرایط استثنائاتی وجود دارد. این کمک معمولا بخش بر دو میشود، ۵۰% بصورت کمک بلاعوض از طرف دولت ایالتی پرداخت میشود و ۵۰% بر اساس وام بدون بهره می باشد که دانشجو باید آن را در ظرف مدت مشخصی بازپرداخت نماید.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان رایگان است اگر آن بصورت بلافاصله بعد از اخذ مدرک کارشناسی مرتبط که در آلمان اخذ شده است آغاز گردد. تکرار میگردد، همچنان هزینه های ترمی اندکی را دانشجویان مانند دوره کارشناسی باید پرداخت نمایند.

در صورتیکه شرایط ذکر شده در بالا محقق نشود و یا دانشجو به هر دلیلی نتواند از شرایط رایگان بهره ببرد باید برای تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد در دانشگاههای آلمان شهریه بپردازد. این شهریه بر اساس دانشگاه محل تحصیل متفاوت می باشد، برای دانشگاههای دولتی حدودا $۲۴,۴۰۰ هر سال و برای دانشگاههای خصوصی سالانه حدود $۳۶,۶۰۰ می باشد.

برای مقطع PHD هزینه های تحصیل در تمام دانشگاههای آلمان رایگان می باشد (دست کم برای ۶ ترم ابتدا). مانند تمام مقاطع تحصیلی دیگر در آلمان، دانشجویان PHD نیز باید هر ترم مبالغی که ذکرش در بالا رفت را بپردازند که معمولا بیشتر از ۲۵۰ Euro نمی باشد.

فهرست